OKÉNKO LIDOVÉHO ŘEMESLA - pro č. 22
„PŘILETĚL K NIM ANDĚL, A TEN JIM POVĚDĚL, ŽE SE KRISTUS PÁN NARODIL, ABY KAŽDÝ VĚDĚL…“
Rok se otočil, vánoční svátky jsou tu a přede dveřmi – ŠTĚDRÝ DEN.
Tento svátek byl pro naše předky významný, připisovali mu zvláštní moc, a proto se v tento den udržovala řada zvyků a magických úkonů, které měly zajistit především bohatou úrodu, dobrou užitkovost domácích zvířat a také zdraví a štěstí celé rodiny.
S východem první hvězdy se usedalo ke štědrovečernímu stolu. Podle tradice se na stole mělo objevit devatero jídel, tedy od všeho co se v roce urodilo, aby ten večer byl opravdu štědrý. Na počátku hostiny se podávala oplatka s medem, polévka byla většinou hrachová nebo čočková. Hlavním jídlem byl „černý kuba“ v Podkrkonoší zvaný „hubník“ (kroupový nákyp s houbami, asi znáte) Dále si všichni pochutnávali na sušeném ovoci, mnohdy rozvařeném s kořením, zvaním „muzika“, ořechách, jablíčkách, na závěr se servíroval čaj nebo punč s pečivem, tedy vánočkou, postupem času s cukrovím.
Část večeře odnesli hospodáři ke stromům, drůbeži a dobytku. Svůj díl dostaly i oheň a voda, aby v příštím roce neškodily.
Po večeři se obdarovávalo, hráli různé hry, mladí se pak věnovali věštění budoucnosti – pouštění svíček – lodiček po vodě, lití olova, házení střevíce, vybírání polínek atd.
Večer skončil cestou na půlnoční…
ŠTĚDROVKA
V záznamech ze šestnáctého století najdeme zmínku o pečivu z bílé mouky které se splétalo z několika pramenů. Nazývalo se štědrovky, štědrovnice, húsce, calty nebo vánočky. Pravděpodobně se ale pekly již dávno před tím.
Vánočka a chléb byly symbolem hojnosti od pradávna a v období Vánoc nesměly chybět na stole spolu s miskou obilí a několika mincemi. Vánočka se ale také stala darem pro koledníky, kteří byli v hospodářství vítáni, neboť se věřilo, že rodině přináší zdraví, štěstí a bohatou úrodu. (někde se místo vánoček pekly koláče nebo věnce plněné jablky) Sváteční vánočky se přizdobovaly zvířátky a symboly vyrobenými z chlebového nebo vizovického těsta na špejlích a také větvičkami z buxusu.
ČESKÉ LIDOVÉ VÁNOCE NA KŘÍDLECH ANDĚLŮ II
Náš letošní vánoční prodej na tř. J. P. Koubka 3 končíme právě dnes. Věříme, že jste se stihli přijít podívat nebo si od nás alespoň koupit jmelí. Pokud ne, tak jistá šance tu ještě je. Otevřeno je do 17.00 hodin.
Návštěvnost byla také vzhledem k akcím, které se pořádaly na zámku, opravdu veliká, což nás potěšilo. Blatná opravdu žila. Doufáme, že nám zachováte přízeň i v příštím roce. Budeme se na vás těšit. S prodejem o sobotách začneme znovu pravděpodobně v únoru.
VŠEM VÁM PŘEJEME SPOKOJENÉ, KLIDNÉ , ALE TAKÉ RADOSTNÉ VÁNOCE, DO NOVÉHO ROKU HLAVNĚ ZDRAVÍ A DOBROU NÁLADU, OPTIMISMUS I NADHLED. DRŽME SE MOUDROSTÍ NAŠICH PŘEDKŮ, BUĎME ROZUMNÍ SE SRDCEM NA PRAVÉM MÍSTĚ.
Eva Fučíková, lidové řemeslo
Košík je prázdný.