OKÉNKO LIDOVÉHO ŘEMESLA - pro č. 20
SVATÁ KATEŘINA PEKLO ZAMYKÁ, NEBE ODMYKÁ
Již jen několik málo dní a nastává Advent. Na den svaté Kateřiny se dříve konaly „předadventní“ taneční zábavy, které si v mnohém nezadaly s masopustními. Vždyť zanedlouho po Kateřině začínala adventní postní doba, ve které platily přísné zákazy střídmosti včetně zákazu svateb, tance a zpěvu. Tehdejší radovánky mělo již nahradit zbožné rozjímání…
SVATÁ KATEŘINA VĚŠÍ HOUSLE DO KOMÍNA (25. 11.)
SVATÁ KATEŘINA ZAKAZUJE SE SMÍCHEM, SVATÝ ONDŘEJ POD HŘÍCHEM (30. 11.)
LIDOVÉ VÁNOCE S ČESKOU POHÁDKOU NA TŘ. J. P. KOUBKA 3 - POZVÁNKA
Také náš vánoční prodej se přiblížil ADVENTU a tím i naše vánoční nabídka se pro letošní prodej stává kompletní. Co ještě u nás můžete koupit anebo jen spatřit? Konečně snad nabídneme opět malované medové perníčky, nové originální, českou rukou vytvořené slaměné ozdobičky, také betlém nejen ze slámy, ale i z kukuřičného šustí, nové keramické hrnečky, samozřejmě jmelí i větší větve. Pohádkové knihy, papírové betlémy, obrázky Jiřího Trnky, na které jsme upozorňovali již v říjnu, máme již také v prodeji, obrázky andělů od Kláry Trnkové. Plovoucí hvězdičky ze včelího vosku ve skořápce z oříšku, potěší jistě celou vaši rodinu. A nezapomeňte letos na psaná přáni a vánoční pohledy! U nás najdete milá a neotřelá. Doplníme Vám je voňavými známkami, se kterými přišla letos česká pošta jako s novinkou.
Nezbývá, než se k nám přijít podívat!
Náš tip na prosinec: dřevěné hračky, meče, štípané holubičky
CIZOKRAJNÁ VÁNOČNÍ KOŘENÍ (pokračování)
KARDAMOM – Kardamovník obecný je rostlina příbuzná zázvoru. Roste ve vlhkých lesích Indie, Cejlonu, Sumatry a Číny. Je to vytrvalá bylina asi 1 m vysoká. Semena mají silnou kafrovitou vůni. Používá se u cukrářských, pekařských i uzenářských výrobků, také do likérů a především do perníků a marcipánů.
MUŠKÁTOVÝ OŘÍŠEK - Muškátovník vonný planě roste v Indonésii, ale dnes se již pěstuje po celém světě. V prodeji bývá i muškátový květ, což jsou rozdrcené kousky žlutavého obalu semen.
SKOŘICE – Skořicovník cejlonský je vysoký tropický strom příbuzný vavřínu. Jako koření se používá sloupnutá kůra tříletých větví. Kromě cejlonského je na trhu také skořicovník čínský, ale ten je méně kvalitní.
Většina voňavých koření se používala zejména do oblíbeného perníku. Z perníkového těsta se často dříve pekl i závin s povidly zvaný TRNKY BRNKY nebo též OUKOTĚ či HABEŠAN. Perníkové záviny s povidly se zhotovovaly i velmi úzké, mazaly se nejvíce švestkovými povidly, ale i ostatními, které zrovna byly v zásobě. Takovýto závin vydržel velmi dlouho a často se krájel na tenké plátky a sloužil jako součást vánočního cukroví.
PROSINEC ROK KONČÍ, ALE ZIMU ZAČÍNÁ
Eva Fučíková, lidové řemeslo
Košík je prázdný.