OKÉNKO LIDOVÉHO ŘEMESLA – pro č. 12
NA SVATÉHO JÁNA, OTVÍRÁ SE LÉTU BRÁNA
Svátek sv. Jana Křtitele – 24. června a s ním spojená svatojánská noc, patřila kdysi mezi nejvýraznější tradice, které uctívali naši předkové, ale i minulé generace po celé Evropě. Bohužel dnes tento lidový obyčej s náboženskými prvky pomalu upadá v zapomnění.
Svatojánská noc dostala svůj název záhy po příchodu křesťanství po svatém Janu Křtiteli. Naši předkové věřili, že právě noc z 23. na 24. června, kdy již pomalu slunci začíná ubývat síla, má magickou moc. Díky tomu vznikla široká škála lidových tradic Některé jsou spojené se zdravím, jiné s láskou, milostnou magií a štěstím.
Lidé zapalovali ohně, které měly slunci sílu navrátit, aby mohlo i nadále zemi přinášet užitek. Věřili v očistnou sílu těchto ohňů, proto je přeskakovali. Kolem ohňů tančili, radovali se a hráli různé hry.
Děvčata o svatojánské noci sbírala devatero kvítí, ze kterých vila věnce a vkládala si je pod polštář, aby se jim v noci zjevil jejich milý, který je jim souzený. Věnečky také házela na vodu, aby se dozvěděla zda zůstanou doma nebo se vdají do světa.
Hledalo se kvetoucí zlaté kapradí, které mělo pomoci otevřít zemi nebo skálu a nalézt poklady.
Sbíralo se devatero léčivých bylin z devíti různých míst, nejlépe o půlnoci, ze kterých se vařil čaj pro zdraví, sušené bylinky (tzv. bejlí) se vkládaly do malých pytlíčků – škapulířů, které se nosily se na krku, aby své majitele chránily před zlými silami.
Devatero bylin bylo různé podle oblastí. Všude ale byla základní bylinkou třezalka, bylina sv. Jána. Dále potom sedmikráska, jitrocel, chrpa, vlčí mák, šípková růže, řebříček, mařinka, kontryhel, ale také černý bez, máta, meduňka, dobromysl aj.
Z této doby se také dochoval zvyk otrhávání okvětních lístků kopretiny. Tehdy se říkalo: chalupa zahrada, statek, mlýn. Které slovo padlo na poslední lístek, z takového stavení si dívka měla vzít svého ženicha. (Dnes známe: má mě rád, nemá mě rád…)
KOUZELNÝ NÁPOJ PRO ZDRAVÍ A CELOU RODINU
Od každé bylinky cca 3 ks: kopřiva, listy pampelišky, jitrocele, řebříčku, květy sedmikrásek, listy vlašského ořechu, břízy, jetele, přesličky a květy měsíčku. Zalít 1 litrem vařící vody a nechat 10 min. louhovat. Popíjí se společně v rodinném kruhu.
LIDOVÉ ŘEMESLO O PRÁZDNINÁCH
Jak již jsme uvedli v minulých číslech o prázdninách bude otevřeno o víkendech. Sobota 9.00 – 17.00 hod. a neděle 11.00 -17.00 hod. Součástí našeho prodeje bude jako každoročně také PŮJČOVNA LODĚK, která bude mít stanoviště v prodejně lidového řemesla na tř. J. P. Koubka 3. Zde se budou loďky také platit. Z náhonu proti kaplance potom můžete uskutečnit svoji plavbu, a to buď na hodinu za 150,- Kč nebo na půl hodiny za 100,-Kč.(Cena za celou loďku). Zatížení cca 220 kg. Dva dospělí a dvě malé děti, ev. 3 dospělí.
Objednávat lze také na tel. 736765747 (E. Fučíková)
NÁŠ TIP NA PRÁZDNINY: BYLINKOVÝ ŠKAPULÍŘ
Všem čtenářům přejeme kouzelné léto plné nových zážitků a návrat z vysněných cest ve zdraví.
Eva Fučíková, lidové řemeslo
Košík je prázdný.