OKÉNKO LIDOVÉHO ŘEMESLA - pro č. 6
NA DUBEN NEMĚJ SPOLEH VALNÝ, BÝVÁ JASNÝ DNES A ZÍTRA KALNÝ
Velikonoční svátky jsou zas o krok blíž. Zbývá už jen čtrnáct dní. Příroda se probouzí ze zimního spánku, vše kolem nás raší, zelená se, slunenčním svitem se linou jarní opojné vůně. Duben je však měsíc, který s námi ještě rád laškuje. Nejlépe to vyjadřují pranostiky:
APRÍLOVÉ POČASÍ JSOU ČASY A NEČASY
DUBEN ZE ZIMY A LÉTA PLETEN
APRÍLOVÉ POČASÍ JE NAD ŽENU VRTKAVĚJŠÍ
I KDYŽ KLUCI V DUBNU BEZ KABÁTŮ BĚŽÍ, ČASTO HOSPODÁŘI NA OSENÍ SNĚŽÍ
DUBEN ČASTO ČASY MĚNÍ, ALE OBDAŘÍ JIŽ VIOLŮ ZEMI
JARNÍ SLUNKO ZLATOU NITÍ VYŠÍVÁ NA LUKÁCH KVÍTÍ
Pokračuje náš velikonoční prodej tradičních lidových výrobků. Doplnili jsme slaměné ošatky i proutěné košíčky, také je v naší nabídce nová řehtačka. Přibyly i nové kraslice.
UPOZORŇUJEME, ŽE V SOBOTU 13. DUBNA BUDE ZAVŘENO, NAMÍSTO TÉTO SOBOTY BUDE OTEVŘENO V PÁTEK 12. DUBNA. Jako každoročně se účastníme velikonočního prodeje v muzeu v Rožmitále.
V týdnu před VELIKONOCEMI bude otevřeno:
úterý, středa, čtvrtek i pátek od 11. do 16. 00 hodin
Náš tip na duben: perníkové malované velikonoční ovečky
TROCHU Z HISTORIE
Léta Páně 1076 byla tvrdá a ukrutná zima, takže od sv. Martina až blízko Hodu Velké noci příštího roku mnohé řeky zamrzlé stály. (Daniel Adam z Veleslavína: Kalendář historický národa českého, Praha 1940)
V roce 1694 v adventě sněhy padly a až přes Velikonoce ležet zůstaly, takže věrtel žita byl za tolar a pšenice a hrachu tolar deset krejcarů (Hospodářské zápisky F. Frýdla)V roce 1729 trvala tuhá zima až do 21 dubna. (Šakvická kronika)Od 8 dubna 1800 jsou veliká parna jako v psích dnech bývají. 19. 4. v suchu stromové počaly pupence vystrkovati a vyrážeti. 20. rašily a 21. a 22. již všechno kvetlo. (dobové prameny pražské provenience)
COPAK BY TO BYL ZA DUBEN, ABY JARO NEVYVEDL APRÍLEM
Eva Fučíková, lidové řemeslo
Košík je prázdný.